Newhaven Display NHD-2.23-12832UCB3
Oled Display, Graphic, 128X32 Pixels, Blue, 8-BIT PARALLEL/I2C/SPI, 3V, Blue
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Newhaven Display NHD-2.23-12832UCB3.
IHS
Datasheet14 pages15 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
-18.97%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.40.20.00
Introduction Date2011-05-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Newhaven DisplayNHD-2.8-25664UMB3
2.8" Organic LED (OLED) Module Blue
Newhaven DisplayNHD-3.12-25664UMB3
3.12" Organic LED (OLED) Module Blue
Newhaven DisplayNHD-2.8-25664UCB2
OLED DISPLAY, GRAPHIC,256X64 PIXELS,8-BIT SPI WIRE OR 4-WIRE SPI, BLUE
Newhaven DisplayNHD-3.12-25664UCB2
Descriptions
Descriptions of Newhaven Display NHD-2.23-12832UCB3 provided by its distributors.
2.23 diagonal, 128x32 pixels BLUE graphic OLED. Parallel, SP
Blue OLED Display Module 128x32 Pixel
GRAPHIC DISPLAY OLED BLUE 2.23"
LCD OLED GRAPHIC 128 X 32 BLUE
NEWHAVEN DISPLAY INTERNATIONAL
Newhaven 128 x 32 pixels Blue Graphic OLED @ 3V and 8-bit Parallel/I2C/SPI Interface with 1 x 20 Bottom Connector and SSD1305 Controller. PN - NHD-2.23-12832UCB3