Murata ZRA21MR61H105KE11L
Multilayer Ceramic Capacitor, ZRA Series, 1 F, 10%, B, 50 V, 0805 [2012 Metric]
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata ZRA21MR61H105KE11L.
Newark
Datasheet0 pages0 years ago
Ciiva
Inventory History
3 month trend:
-0.18%
CAD Models
Download Murata ZRA21MR61H105KE11L symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 5 years ago)
Descriptions
Descriptions of Murata ZRA21MR61H105KE11L provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X5R, 1uF, Surface Mount, 2012M/0805
0805 ceramic capacitor 10% 1muF 50V
CAP, MLCC, B, 1UF, 50V, 0805; Capacitance: 1µF; Voltage Rating: 50V; Ceramic Capacitor Case: 0805 [2012 Metric]; Capacitance Tolerance: ± 10%; Dielectric Characteristic: B; Product Range: -; Operating Temperature Min: -55°C; Op