Murata ZRA21MR60J476ME11L
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, X5R, 15% TC, 47uF, Surface Mount, 2012M/0805
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata ZRA21MR60J476ME11L.
Ciiva
Datasheet2 pages6 years ago
Datasheet1 page6 years ago
Datasheet3 pages6 years ago
Inventory History
3 month trend:
-0.82%
CAD Models
Download Murata ZRA21MR60J476ME11L symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2018-03-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusIN PRODUCTION (Last Updated: 5 years ago)
Descriptions
Descriptions of Murata ZRA21MR60J476ME11L provided by its distributors.
CAP, 47UF, 6.3V, MLCC, 0805;
47¦ÌF ¡À20% X5R 6.3V 0805 1.15mm
ZRA 0805 X5R 47UF 6.3V 20%