Murata XRCGB40M000F1S1BR0
Crystal 40MHz ±10ppm (Tol) ±10ppm (Stability) 8pF 50Ohm 4-Pin CSMD T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata XRCGB40M000F1S1BR0.
IHS
Datasheet2 pages3 years ago
Ciiva
Inventory History
3 month trend:
-59.35%
CAD Models
Download Murata XRCGB40M000F1S1BR0 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
3DDownload
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.60.00.60
Introduction Date2022-06-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Murata XRCGB40M000F1S1BR0 provided by its distributors.
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 40MHz Nom
40 MHz 10ppm Crystal 8pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
8pF ¡À10ppm ¡À10ppm 40MHz 50¦¸ 300¦ÌW SMD-4P 2mm*1.6mm*700¦Ìm
XTAL, 40MHZ, 8PF, SMD, 2MM X 1.6MM;