Murata XRCGB38M400F1S2FR0
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 38.4MHz Nom
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata XRCGB38M400F1S2FR0.
IHS
Datasheet15 pages2 years ago
Ciiva
CAD Models
Download Murata XRCGB38M400F1S2FR0 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
SymbolFootprint
3DDownload
Supply Chain
Introduction Date2020-02-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Murata XRCGB38M400F1S2FR0 provided by its distributors.
Crystals 2.0x1.6mm 38.4MHz Crystal Unit +/-10ppm Initial tolerance
Crystal 38.4MHz 6pF 4-Pin SMD T/R
XRCGB SMD RESONATOR 38.4MHZ