Murata XRCGB27M120FAN00R0
Active RoHS Compliant SURFACE MOUNT PARALLEL - FUNDAMENTAL quartz crystal 150μW 150Ohm 6pF 70C
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata XRCGB27M120FAN00R0.
IHS
Datasheet3 pages4 years ago
Ciiva
CAD Models
Download Murata XRCGB27M120FAN00R0 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
3DDownload
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.60.00.60
Introduction Date2018-02-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Murata XRCGB27M120FAN00R0 provided by its distributors.
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 27.12MHz Nom
CAP CHIP TYPE CRYSTAL RESONATOR by LIQUID TIGHT PACKAGE for MHz BAND
Crystal 27.12MHz 4-Pin SMD T/R
CRYSTAL, 27.12MHZ, SMD, 2MM X 1.6MM;