Murata XRCGB27M000FAN16R0
Crystal 27MHz ±25ppm (Tol) ±25ppm (Stability) 12pF 90Ohm 4-Pin SMD T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata XRCGB27M000FAN16R0.
IHS
Datasheet3 pages4 years ago
Ciiva
TME
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-0.01%
CAD Models
Download Murata XRCGB27M000FAN16R0 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
SymbolFootprint
SnapEDA
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.60.00.60
Introduction Date2018-02-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
2.5x2.0 Glass Seal MHz Quartz Xtal -4pad / Ceramic, +/-30ppm @25C, +/-30ppm (-40
Crystal 27MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 12pF FUND 30Ohm 2-Pin HC-49/S SMD T/R
Crystal 28.63636MHz ±30ppm (Tol) ±30ppm (Stability) 12pF FUND 30Ohm 2-Pin HC-49/S SMD T/R
Descriptions
Descriptions of Murata XRCGB27M000FAN16R0 provided by its distributors.
27.MHz 3ppm Init Freq Tol, CAP CHIP TYPE CRYSTAL RESONATOR by LIQUID TIGHT PACKAGE for MHz BAND
XRCGB Series 27 MHz ±25 ppm 12 pF -10°C to 60 °C Surface Mount Crystal - SMD-4
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 27MHz Nom
Murata , 27MHz, , 4, 12pF, 2 x 1.6 x 0.65mm, 2mm
CRYSTAL, 27MHZ, SMD, 2MM X 1.6MM;