Murata RPEE41H104M2P1A03B
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 20% +Tol, 20% -Tol, Z5U, -56/+22% TC, 0.1uF, Through Hole Mount
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata RPEE41H104M2P1A03B.
IHS
Datasheet3 pages4 years ago
Ciiva
DigiKey
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.60
Introduction Date2004-12-29
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 5 years ago)
LTB Date2016-09-30
LTD Date2016-12-31
Manufacturer Lifecycle StatusDISCONTINUED (Last Updated: 5 years ago)
Descriptions
Descriptions of Murata RPEE41H104M2P1A03B provided by its distributors.
Cap Ceramic Monolithic 0.1uF 50VDC 20% Thru-Hole Bulk
Radial ceramic capacitor 50V 100nF 20% -56/+22% ppm/C
RADIAL,COATED,Z5U,.1UF,50V, 20%,.197X.138,.098 LS,BULK<AZ
Cap 0.1uF 50VDC Z5U 20% RDL 2.5mm Bulk