Murata NFM21HC471R1H3D
50V 1A 1 2 LC (T-Type) 470pF 0805 2mm*1.25mm*950¦Ìm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata NFM21HC471R1H3D.
element14 APAC
Datasheet1 page11 years ago
Ciiva
_legacy Avnet
iiiC
Inventory History
3 month trend:
-36.65%
CAD Models
Download Murata NFM21HC471R1H3D symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2003-08-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusIN PRODUCTION (Last Updated: 5 years ago)
Descriptions
Descriptions of Murata NFM21HC471R1H3D provided by its distributors.
EMI Filter C-Circuit 1A 50VDC Flat Style SMD Automotive T/R
Feed Through Capacitor, 1 Function(s), 50V, 1A, 3 Pin(s)
SMD EMI Filters/Chip Ferrite Beads NFM21HC471R1H3D
FILTER LC HIGH FREQ 470PF 0805
Filter, Power Line, 50V, 1A; Capacitance:470Pf; Voltage Rating:50V; Filter Type:emi, Rfi; Current Rating:1A; Filter Terminals:smd; Inductance Min:-; Leakage Current Max:-; Product Range:-; Svhc:no Svhc (15-Jan-2019) Rohs Compliant: Yes