Murata Power Solutions NCS12S1215C
Dc-dc Conv, Iso Pol, 1O/P, 800MA, 12W; DC / DC Converter Type: Isolated Pol; DC /
EOL
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata Power Solutions NCS12S1215C.
IHS
Datasheet18 pages3 years ago
element14 APAC
Sager Electronics
Newark
Ciiva
Inventory History
3 month trend:
-96.20%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2013-07-16
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 1 month ago)
LTB Date2026-09-30
LTD Date2027-04-30
Related Parts
Recom PowerRP12-2415SAW
12W DC/DC-Converter 'POWERLINE' DIP24 1.6kV reg 4; V. In: 9-36; V. Out: 15; mA. Out: 800
Module DC-DC 24VIN 1-OUT 15V 1.33A 20W 6-Pin
Recom PowerRP10-2415SEW
Isolated Board Mount DC/DC Converter, DIP, Fixed, Adjustable, Through Hole, 10 W, 15 V, 670 mA
Murata Power SolutionsNCS6S1215C
Module DC-DC 12VIN 1-OUT 15V 0.4A 6W 7-Pin Tube
Advanced EnergyASA00C18-LS
Module DC-DC 1-OUT 15V 0.4A 6W 8-Pin DIP Module
Module DC-DC 1-OUT 15V 0.267A 4W 7-Pin DIP
Descriptions
Descriptions of Murata Power Solutions NCS12S1215C provided by its distributors.
Module DC-DC 12VIN 1-OUT 15V 0.8A 12W 8-Pin DIP
DC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 12W, Hybrid
DC/DC-CONVERTER 12V TO 15V 12W RoHSconf
Isolated DC/DC Converters 12W 12Vin 15Vout 0.8A Single Output
Isolated Through Hole DC/DC Converter, Industrial & ITE, 4:1, 12 W, 1 Output, Fixed, 15 V, 800 mA, Regulated, DIP
Isolated DC/DC Converters - Through Hole 12V IN 15V OUT
Murata DCDC, NCS12, 9 ¡ú 36 V , 15V , 12W
DC/DC CONVERTER, 12W, 15V, 0.8A; DC / DC Converter Type:Isolated POL; DC / DC Converter Output Type:Fixed; Input Voltage DC Min:9V; Input Voltage DC Max:36V; No. of Outputs:1; Output Voltage Nom.:15V; Output Current Max:800mA; Output Power Max:12W; DC / DC Converter Mounting:Through Hole; Depth:20mm; Width:32mm; Height:10mm; SVHC:No SVHC (20-Jun-2013)