Multicomp MCMR04X4992FTL
Res General Purpose Thick Film 0402 49.9k Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Ceramic Paper T/R
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
FarnellMCMR04X4992FTL010Cut Tape
11h
Abacus TechnologiesMCMR04X4992FTL2,046
1d
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Multicomp MCMR04X4992FTL.
Introduction Date2013-06-04
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0402FR-0749K9L
Res General Purpose Thick Film 0402 49.9K Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Yageo GroupRC0402FR-0751KL
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±1% 51kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
TE ConnectivityCRG0402F51K
Res Thick Film 0402 51K Ohm 1% 0.063W(1/16W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRC0402FR-0747KL
Res General Purpose Thick Film 0402 47K Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Multicomp MCMR04X4992FTL provided by its distributors.
Avnet Japan
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 49900ohm, 50V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
0402 Chip Resistor 1% 100ppm/C 49.9kOhm 62.5mW
Surface Mount Thick Film Resistor, Mcmr Series, 49.9 Kohm, 62.5 Mw, - 1%, 50 V Rohs Compliant: Yes |Multicomp Pro MCMR04X4992FTL
RES, 49K9, 1%, 0.0625W, 0402; Resistor Case Style: 0402 [1005 Metric]; Resistance: 49.9kohm; Product Range: MCMR04 Series; Voltage Rating: 50V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 62.5mW; Resistance Tolerance: