Microchip AT90PWM2-16SQR
RISC Microcontroller, 8-Bit, FLASH, 16MHz, CMOS, PDSO24
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip AT90PWM2-16SQR.
Microchip
Datasheet28 pages12 years ago
Datasheet25 pages18 years ago
Datasheet365 pages13 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
Electro Sonic
CAD Models
Download Microchip AT90PWM2-16SQR symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Projected EOL Date2039-08-10
Country of AssemblyTaiwan
Country of FabricationUnited States of America
Country of OriginTaiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.0015
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 day ago)
Manufacturer Lifecycle StatusREL (Last Updated: 1 day ago)
Related Parts
MCU 8-bit AVR RISC 8KB Flash 3.3V/5V 20-Pin SOIC W Tube / IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC
MCU 8-bit AT90 AVR RISC 8KB Flash 3.3V/5V 20-Pin SOIC Stick
MCU 8-bit ATtiny AVR RISC 8KB Flash 3.3V/5V 20-Pin SOIC W T/R
Descriptions
Descriptions of Microchip AT90PWM2-16SQR provided by its distributors.
MCU AVR 8K FLASH 16MHZ 24-SOIC
AVR 8K FLASH 3PSC BALLAST 16MHz SO24 T&R
IC, 8-BIT MCU, ASSP AVR, 16MHZ, 24-SOIC Controller ;Family/Series: AVR Core Size: 8 bit No. of I/O's: 19 ;Program Memory Size: 8 KB EEPROM Memory Size: 512Byte RAM Memory Size: 512Byte ;CPU Speed: 16MHz Peripherals: POR, WDT