Mean Well XLG-240-L-A
178~342V 700mA, Constant Power LED Driver Adjustable Output Current Type HL, IP67, 240 Watts
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Mean Well XLG-240-L-A.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Master Electronics
Sager Power Systems
3 month trend:
-79.10%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2013-01-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Mean Well XLG-240-L-A provided by its distributors.
Constant Power LED Driver with Adjustable Output Current 240W 178V to 342V 700mA
240 W, Single Output, 178-342 VDC@0.70 A LED Lighting Metal AC-DC Power Supply
Power supply; LED; 239.4W; 178-342V; 700mA; 100-305VAC; 142-431VDC; IP67
Mean Well XLG-240-L-A LED driver 239.4W adjustable outdoor surge protect
PLC Q Series DeviceNet module Master/Slave
POWER SUPPLY, AC-DC, LED DRIVER, 240W, 178-342V@700MA, 100-305V IN
AC-DC Power Factor Correction Module
LED DRIVER/PSU, CONSTANT CURRENT/VOLTAGE ROHS COMPLIANT: YES
239W 1 100V(AC) 305V(AC) 700mA 195mm*63mm*35.5mm
AC/DC LED Driver, 239.4 W, 342 VDC, 700 mA, Constant Current, Constant Voltage, 100 VAC to 305 VAC, XLG-240 Series
AC/DC LED Power Supply 239.4W Single 5-Pin
LED Driver (CP) 239.4W 350mA Linear (178-342) 100-305Vac PFC Non-Dimming (Internal Pot Adj (Io)) IP67 Metal Enclosure
SPS IP67 239,4W 178-342V/350-1050mA CP
240W Constant Power LED Driver,4280mA
RS APAC
240W LED POWER SUPPLY O/P +178~