Mean Well XLG-240-48-ABV
LED Driver (CP) 239.6W 100-305Vac PFC 3 in 1 dimming Io and Vo Adjustable IP65
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Mean Well XLG-240-48-ABV.
Master Electronics
Datasheet10 pages3 years ago
Sager Electronics
3 month trend:
+2.81%
Descriptions
Descriptions of Mean Well XLG-240-48-ABV provided by its distributors.
XLG-240-48-ABV MEAN WELL LED AC-DC 240 Watt 48V/5A with Dimming + More!
POWER SUPPLY, AC-DC, LED DRIVER, 240W, 100=305VIN, 48VOUT, XLG-240 SERIES
LED Power Supplies 240W 110-305VAC 48V 5A CV Vo adj via pot + 3 in 1 dimming (Flicker free CV Dimming)
Constant Power LED Driver with Adjustable Output Voltage and Flicker-Free Dimming Function 240W 48V 5A
LED DRIVER/PSU, CONSTANT VOLTAGE, 240W ROHS COMPLIANT: YES
AC/DC LED Power Supply 240W Single 7-Pin
LED-SPS 240W 48V 5A 1-10Volt CV