Mean Well XBG-240-A-C
Constant Power LED Driver 240W 2000-5700mA 27V-56V Constant Power Adjustable with Connector
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Mean Well XBG-240-A-C.
IHS
Datasheet8 pages3 years ago
JRH Electronics
Component Distributors Inc.
Sager Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2013-01-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Mean Well XBG-240-A-C provided by its distributors.
Switching power supply; LED; 240W; 30-60V; 4900mAl 100-305VAC; 142-431VDC; IP67
PLC Q Series Extension unit for redundant power supply (2x Q64RP) + 8 I/O slots
POWER SUPPLY, AC-DC, LED, CONSTANT, 240W, 30-60V, 4000-5700MA, XGB-240 SERIES
Led Driver, 5.7A, 60V, 240W Rohs Compliant: Yes |Mean Well XBG-240-A-C
LED DRIVER, 5.7A, 60V, 240W; Available until stocks are exhausted
LED Power Supplies 240W 30-60V 4900mA CP w/connector
AC/DC LED Driver, 240 W, 60 VDC, 4.9 A, Constant Current, Constant Voltage, 100 VAC to 305 VAC, XBG-240 Series
AC/DC LED Power Supply 240W Single 2-Pin
LED Driver (CP) 240W 4000-5700mA Linear (30-60Vdc) 100-305Vac PFC Non-Dimming (Internal Pot Adj) IP67 Metal Enclosure
LED Driver 240W 5.7A 30 ... 60V IP67
240W CONSTANT POWER MODE LED DRI