Mean Well XBG-160-A-C
Constant Power LED Driver 160W 1425-4100mA 27V-56V Constant Power Adjustable with Connector
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Mean Well XBG-160-A-C.
IHS
Datasheet9 pages2 years ago
Electro Sonic
Component Distributors Inc.
Future Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2013-01-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Mean Well XBG-160-A-C provided by its distributors.
Led Driver, Const Current/Volt, 159.9W Rohs Compliant: Yes |Mean Well XBG-160-A-C
LED Power Supplies 159.9W 34-56V 3300mA CP AC in W/Conn
POWER SUPPLY: AC-DC; LED; 160W; 60V@3300MA; 90-305VAC IN
160W 1 90V(AC) 305V(AC) 3.3A 151.5mm*151.5mm*60mm
34~56V 3.3A, Constant Power LED Driver Circular Shape, AC Input Conn. Full Power 70~100% Current, 160 Watts
90~305VAC, 159.9W, 34 ~ 56V, 2850~4100mA, IP67
AC/DC LED Driver, 159.9 W, 56 VDC, 3.3 A, Constant Current, Constant Voltage, 90 VAC to 305 VAC, XBG-160 Series
AC/DC LED Power Supply 159.9W Single 2-Pin
SPS IP67 159,9W 34-36V/1,425-4,1A CP
LED Driver (CC, CV) 160W 2850-4100mA Linear (34-56Vdc) 90-305Vac PFC Non-Dimming (Internal Pot Adj) IP67 Metal Enclosure