Mean Well HRPG-450-7.5
AC/DC Enclosed Power Supply (PSU), ITE, Adjustable, Fixed, 1 Output, 450 W, 7.5 VDC, 60 A
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Mean Well HRPG-450-7.5.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
Electro Sonic
RS (Formerly Allied Electronics)
Sager Power Systems
Component Distributors Inc.
Inventory History
3 month trend:
-14.58%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2018-01-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Module DC-DC 12VIN 1-OUT 9V 0.556A 5W Medical 17-Pin PDIP SMD Tube
Mean WellHRPG-200-7.5
AC/DC Enclosed Power Supply (PSU), ITE, Adjustable, Fixed, 1 Output, 200.3 W, 7.5 VDC, 26.7 A
Mean WellHRPG-150-7.5
AC/DC Enclosed Power Supply (PSU), ITE, Adjustable, Fixed, 1 Output, 150 W, 7.5 VDC, 20 A
Mean WellHRP-300-7.5
AC/DC Enclosed Power Supply (PSU), ITE, Adjustable, Fixed, 1 Output, 300 W, 7.5 VDC, 40 A
Murata Power SolutionsOKL-T/3-W12N-C
Module DC-DC 12VIN 1-OUT 0.591V to 5.5V 3A 15W 11-Pin ILGA T/R
Murata Power SolutionsOKL-T/6-W12P-C
Module DC-DC 1-OUT 0.591V to 5.5V 6A 30W 12-Pin LGA T/R
Descriptions
Descriptions of Mean Well HRPG-450-7.5 provided by its distributors.
7.5VDC 60A 450W Enclosed Switching Power Supply PFC Remote ON-OFF 5Vsb
Switching Power Supplies 450W 7.5V 60A W/PFC EISA Compliant
Power Supply; module; 450W; 7.5V; 60A; 85-264VAC; 120-370VDC
AC-DC Power Factor Correction Module, 1 Output, 450W, Hybrid
AC/DC 450W 7.5V Single Output Power Supply, Enclosed w/ Fan
Power Supply, Ac-Dc, 7.5V, 60A Rohs Compliant: Yes |Mean Well HRPG-450-7.5
HRPG-450-7.5 MEAN WELL AC-DC 7.5 Volt 60 Amp 450 Watt Power Supply +More!
450W, 1 OUTPUT, EMBEDDED SWITCH MODE POWER SUPPLY (SMPS), 7.5V DC, 60A
O/P +7.5V60A; G5; AC/DC; Enclosed Type
AC/DC Power Supply Single-OUT 7.5V 60A 450W 17-Pin
POWER SUPPLY, AC-DC, 7.5V, 60A;