Mean Well HLG-80H-C350A
Power Supply, Ac-dc, 257V, 0.35A, 100-305V in, Sealed, Pfc, Led Driver, HLG-80H Series
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Mean Well HLG-80H-C350A.
IHS
Datasheet10 pages4 years ago
Electro Sonic
TME
Component Distributors Inc.
Jameco
Inventory History
3 month trend:
-10.23%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2020-09-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
TDK-LambdaLS100-3.3
Adjustable Output,DC Input Capable,Universal Input 20A 3.3V 1 373V(DC) 88V~264V(AC) Fixed
TDK-LambdaLS35-24
Power Supply; AC-DC; 24V; 1.5A; 86-264V In; Enclosed; Panel Mount; PFC; 36W; LS Series
POWER SUPPLY, AC-DC,12V,3A,86-264V IN, ENCLOSED, PNL MNT, PFC, EMBEDDED,36W, LS SERIES
Descriptions
Descriptions of Mean Well HLG-80H-C350A provided by its distributors.
90 WATT, SINGLE OUTPUT, 128-257V@0.35A LED POWER SUPPLY METAL AC-DC POWER SUPPLY
Power supply; LED; 89.95W; 128-257V; 350mA; 90-305VAC; 127-431VDC; IP65
LED Power Supplies 89.9W 128-257V 350mA LED PS CV + CC IP65
HLG-80H-C350A MEAN WELL LED AC-DC 90 Watt 167~257V/350mA + More!
AC/DC LED Driver, 89.5 W, 257 VDC, 350 mA, Constant Current, 90 VAC to 305 VAC, HLG-80H-C Series
I/P 90~305Vac O/P 128~257V 350mA 350mA LED Driver IP65, PFC, Metal Case High Output Voltage Range
AC-DC Power Factor Correction Module
90W 350mA 128-257VDC Constant Current Switching Power Supply Current Output Adjustable by Internal Pot
100 - 277Vac, 89.95W, 350mA, 128-257V, IP65 LED Driver
AC/DC Power Supply 0.35A 89.95W 5-Pin
SPS IP65 89W 128-257V/350mA CC
LED Driver (CC) 90W 210-350mA Linear (128-257Vdc) 90-305Vac PFC Non-Dimming (Internal Pot Adj (Io)) IP65 Metal Enclosure
LED DRVR CC AC/DC 128-257V 350MA