Mean Well HLG-600H-24A
AC to DC LED Driver Power Supply 24 Volts 25 Amps 600 Watts Outputs Adjustable by Internal Pot
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Mean Well HLG-600H-24A.
Newark
Datasheet8 pages3 years ago
Sager Power Systems
TME
Electro Sonic
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
+50.58%
CAD Models
Download Mean Well HLG-600H-24A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2013-01-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
TDK-LambdaRWS600B-24
Switching Power Supplies AC-DC, 115-230VAC, Output 24V 25A, 600W
TDK-LambdaRWS600B-15
Switching Power Supplies AC-DC, 115-230VAC, Output 15V 40A, 600W
Descriptions
Descriptions of Mean Well HLG-600H-24A provided by its distributors.
CONSTANT VOLTAGE + CONSTANT CURRENT 600W LED DRIVER, 25A, 24VDC, BUILT-IN POTENTIOMETER
AC-DC Power Factor Correction Module, 1 Output, 600W, Hybrid
POWER SUPPLY, AC-DC,24V,25A,5V,0.5A,115-305V IN, SEALED, LED DRIVER, PFC, HLG SERIES
100 - 277Vac, 600W, 12500 - 25000mA, 12-24V, [Potentiome...], IP65 LED Driver
UB200-12GM-E5-V1 Pepperl+Fuchs Ultrasonic proximity switch Ultrasonic sensor
LED Power Supplies 600W 24V 25A IP65 Dimming CV+CC
Power Supply; LED; 600W; 24V; 25A; 90-305VAC; 127-431VDC; IP65
HLG-600H-24A MEAN WELL LED AC-DC 600 Watt 24V/25A + More!
24Vdc 25A 24V LED Driver IP65, PFC 24 Volts 25 Amps
AC/DC LED Driver, 600 W, 24 VDC, 25 A, Constant Current, Constant Voltage, 90 VAC to 305 VAC, HLG-600H Series
LED Driver (CC) 600W 12.5-25A Linear (12-24Vdc) 90-305Vac Non-Dimming (Internal Pot Adj (Vo & Io)) IP65 Metal Enclosure
AC/DC LED Power Supply 600W Single 10-Pin
LED DVR CCCV ACDC 20.4-25.2V 25A
Led Driver Psu, Ac-Dc, 24V, 25A; Power Supply Applications:-; Output Power Max:600W; Output Voltage Max:24V; Output Current:25A; Led Driver Mode:Constant Current, Constant Voltage; Input Voltage Min:90V; Input Voltage Max:305V Rohs Compliant: Yes |Mean Well HLG-600H-24A
Manufacturer Aliases
  • MEAN WELL USA Inc
  • Mean Well Enterprises
  • MEAN WELL Enterprises Co Ltd
  • MEAN WELL USA
  • MEA
  • MW(MEAN WELL Enterprises)
  • MEANW
  • FRANMARK
  • MEAN WELL POWER SUPPLIES
  • Mean Well Electronic Co Ltd
  • MW (MEAN WELL)
  • M+R MULTITRONIK GMBH
  • MEAN WELL EUROPE BV
Part Number Aliases
This part may be known by these alternate part numbers:
  • HLG 600H 24A