Mean Well HLG-240H-20A
LED Power Supplies 240W 20V 12A 90-305VAC IP65 rated
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Mean Well HLG-240H-20A.
IHS
Datasheet10 pages4 years ago
Mean Well
Electro Sonic
Jameco
Component Distributors Inc.
Inventory History
3 month trend:
+10.44%
CAD Models
Download Mean Well HLG-240H-20A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
TraceParts
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2013-01-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Mean Well HLG-240H-20A provided by its distributors.
LED Driver (CC, CV) 240W 6-12A Linear (10-21.4Vdc) 90-305Vac PFC Non-Dimming (Internal Pot Adj (Vo & Io)) IP65 Metal Enclosure