Mean Well HLG-185H-42B
185W LED Driver Single Output Switching Power Supply 42 Volts @ 4.4 Amps 21 - 42 Volts Model B
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Mean Well HLG-185H-42B.
IHS
Datasheet10 pages2 years ago
Future Electronics
Newark
Electro Sonic
TME
Inventory History
3 month trend:
-22.17%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2013-01-19
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Mean Well HLG-185H-42B provided by its distributors.
Power supply; LED; dimming; 184.8W; 42V; 4.4A; 90-305VAC; 127 -431VDC; IP67
POWER SUPPLY, AC-DC,42V,4.4A,100-305V IN, SEALED, PFC, LED DRIVER, HLG-185H SERIES
HLG-185H-42B MEAN WELL LED AC-DC 185 Watt 42V/4.40A with Dimming + More!
100 - 277Vac, 184.8W, 4400mA, 21-42V, [0-10V, PWM...], IP67 LED Driver
O/P +42V4.4A; Led power; AC/DC; Enclosed Type
LED DRVR Module 1-CH PWM IP67 42V 4.4A
42Vdc 4.4A Dimmable LED Driver IP67, PFC, Metal Case
LED Driver (CC, CV) 185W 4.4A Linear (21-42Vdc) 90-305Vac PFC PWM, Resistance, 0-10V Dimming IP67 Metal Enclosure
185W 1 90V(AC) 305V(AC) 4.4A , 204mm*68mm*38.8mm
AC/DC LED Power Supply 184.8W Single 7-Pin
LED Driver 185W 4.4A 21 ... 42V IP67
LED DRVR CC/CV AC/DC 21-42V 4.4A
Led Driver Psu, Ac-Dc, 42V, 4.4A; Output Power Max:184.8W; Output Voltage Max:42V; Output Current:4.4A; Led Driver Mode:Constant Current, Constant Voltage; Input Voltage Min:90V; Input Voltage Max:305V; Product Range:Hlg-185H Series;rohs Compliant: Yes |Mean Well HLG-185H-42B