Littelfuse LFJ60060FBC
LFJ60060FBC - Littelfuse 600V 60A CLASS J LFJ FUSE BLOCK COVER AMP Size: 60, Voltage: 600VAC
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Littelfuse LFJ60060FBC.
JRH Electronics
Datasheet4 pages12 years ago
Electro Sonic
HQonline
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-10.88%
Supply Chain
Introduction Date2013-11-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Descriptions
Descriptions of Littelfuse LFJ60060FBC provided by its distributors.
600V 60A Class J Lfj Fuse Block Cover/ Box Rohs Compliant: Yes |Littelfuse LFJ60060FBC
Open Fuse Block Cover, 31 to 60A Amp Range, 600V AC/DC Volt Rating
Cover 60A 600V Snap-In Quick Connect
600V 60A CLASS J LFJ FUSE BLOCK COVER
CONN TERM BLK FUSEBLOCK COVER BK
Littelfuse POWR-GARD Fuse Block Cover, Reusable, Series: LF Series, 60 A, 600 V AC, For Use With: LFJ60060 Series Class J Fuse Block, 4.758 in Length, 1.38 in Width, Thermoplastic, Black