Littelfuse 1.5KE400A
ESD protection diodes / TVS diodes; LITTELFUSE; 1.5KE400A; 548 V; 4 A; 342 V; 380 V - 420 V
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Littelfuse 1.5KE400A.
Newark
Datasheet6 pages5 years ago
Datasheet3 pages22 years ago
Farnell
Future Electronics
Burklin Elektronik
Fuses Unlimited
Inventory History
3 month trend:
+7.68%
CAD Models
Download Littelfuse 1.5KE400A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
Footprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Polarity
Unidirectional
Unidirectional
Number of Unidirectional Channels
1
Number of Bidirectional Channels
Breakdown Voltage
400 V
400 V
400 V
Clamping Voltage
548 V
706 V
706 V
Peak Pulse Power
1.5 kW
1.5 kW
1.5 kW
Peak Pulse Current
2.8 A
4 A
4 A
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Littelfuse1.5KE440A
1.5KE Series 6.5 W 462 V Uni-Directional Through Hole TVS Diode - DO-201
Littelfuse1.5SMC440A
1.5SMC Series 6.5 W 462V Uni-Directional Surface Mount TVS Diode - SMC
LittelfuseSMCJ400A
ESD protection diodes / TVS diodes; LITTELFUSE; SMCJ400A; 648 V; 2.3 A; 400 V; 447 V - 494 V
onsemi1V5KE440A
TVS DIODE 376VWM 602VC DO201AD / 602V Clamp 2.6A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AD
Diode TVS Single Uni-Dir 376V 1.5KW 2-Pin SMC T/R
2.5A 5¦ÌA 602V 418V 376V 462V Unidirectional DO-201AE TVS ROHS
Descriptions
Descriptions of Littelfuse 1.5KE400A provided by its distributors.
1.5KE Series 548 V 1.5 kW Through Hole Uni-Directional TVS Diode - DO-201
TVS Diode Single Uni-Dir 342V 1.5KW 2-Pin DO-201 T/R / TVS DIODE 342VWM 548VC AXIAL
1.5KE Series - 1500W Axial Leaded Transient Voltage Suppression (TVS) Diode, DO-201, RoHS
Littelfuse SCT
TVS DIODE, 1.5KW, 342V, UNIDIR, DO-201; Product Range: 1.5KE Series; TVS Polarity: Unidirectional; Reverse Stand-Off Voltage Vrwm: 342V; Clamping Voltage Vc Max: 548V; Diode Case Style: DO-201; No. of Pins: 2Pins; Breakdown Vo
Tvs Diode, 1.5Kw, 400V, Do-201, Full Reel; Rango De Producto:Serie 1.5Ke; Polaridad Tvs:Unidireccional; Tensión Stand-Off Inversa, Vrwm:342V; Estilo De La Carcasa Del Diodo:Do-201; Núm. De Contactos:2; Tensión De Breakdown Mín.:380V |Littelfuse 1.5KE400A