Laird MGV252012S1R0M-10
RoHS Compliant Molded Active Tape & Reel (TR) Fixed Inductor -40C~125C 1MHz 44mOhm Max 1muH
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Laird MGV252012S1R0M-10.
IHS
Datasheet7 pages8 years ago
Laird
Inventory History
3 month trend:
+754%
CAD Models
Download Laird MGV252012S1R0M-10 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
SymbolFootprint
3DDownload
Introduction Date2017-09-20
Descriptions
Descriptions of Laird MGV252012S1R0M-10 provided by its distributors.
Inductor, 1Uh, Shielded, 3.9A Rohs Compliant: Yes |Laird MGV252012S1R0M-10
General Purpose Inductor, 1uH, 20%, 1 Element, SMD, 1008
High Current Molded SMT Power Inductor
FIXED IND 1UH 3.9A 44 MOHM SMD
INDUCTOR, 1UH, SHIELDED, 3.9A;
PWRIND, SMT, SHIELD, IRATED,2.50X2.00X1.20MM
Power Inductors - SMD 1.0 UH 20%