Laird MGV2016102R2M-10
General Purpose Inductor, 2.2uH, 20%, 1 Element, SMD, 0806
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Laird MGV2016102R2M-10.
IHS
Datasheet7 pages8 years ago
Laird
Inventory History
3 month trend:
-1.80%
CAD Models
Download Laird MGV2016102R2M-10 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
SymbolFootprint
3DDownload
Introduction Date2017-08-09
Descriptions
Descriptions of Laird MGV2016102R2M-10 provided by its distributors.
RoHS Compliant Molded Active Tape & Reel (TR) fixed air core inductor -40C~125C 1MHz 150mOhm Max 2.2muH
High Current Molded SMT Power Inductor
FIXED IND 2.2UH 1.7A 150MOHM SMD
1MHz 1.9A 1.7A 2.2¦ÌH 150m¦¸ ¡À20% 0806 2mm*1.6mm*1mm
INDUCTOR SHIELDED 2.2UH 1.7A SMD
PWRIND, SMT, SHIELD, IRATED,2.00X1.60X1.00MM
Power Inductors - SMD 2.2 UH 20%