Laird HI1612X560R-10
Chip Ferrite Beads / EMI Filters 56ohms 100MHz 10A Monolithic 1612 SMD
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Laird HI1612X560R-10.
IHS
Datasheet1 page7 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Factory Futures
Inventory History
3 month trend:
+24.54%
CAD Models
Download Laird HI1612X560R-10 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Descriptions
Descriptions of Laird HI1612X560R-10 provided by its distributors.
EMI FERRITE CHIP BEAD, 1612, 10,000MA, 56 OHMS @100MHZ, DCR MAX 0.004OHM
Ferrite Beads High Current Chip 56Ohm 25% 100MHz 10A 0.004Ohm DCR 1612 T/R
Ferrite Bead, 1612 [4131 Metric], 56 ohm, 10 A, HI Series, 0.004 ohm
FERRITE, BEAD, 4131, 100MHZ, 56R; DC Resistance Max:0.004ohm; DC Current Rating:10A; Ferrite Mounting:SMD; Impedance @ 100MHz:56ohm; Impedance Tolerance:(Not Available); MSL:(Not Available); Series:HI