Laird CMX1211Y801B-10
Laird Technologies CMX1211Y801B-10 Common Mode Choke, 16A
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Laird CMX1211Y801B-10.
IHS
Datasheet1 page7 years ago
Farnell
Sager Electronics
Inventory History
3 month trend:
+1139%
CAD Models
Download Laird CMX1211Y801B-10 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2013-04-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
Descriptions
Descriptions of Laird CMX1211Y801B-10 provided by its distributors.
Choke, Common Mode, 16 A, 31.5mm x 28mm x 19mm
Common Mode Chokes Dual 800uH 100kHz 16A 0.0053Ohm DCR SMD Bulk
Wire-Wound SMT Power Common Mode Chokes
250V 16A 2 800¦ÌH@ 100kHz 5.3m¦¸ , 31.5mm*25mm*19mm
Data Line Filter, 2 Function(s), 16A, 4 Pin(s)
Common Mode Choke, 16A; Dcr 5,3 Ohm; Rated Current:16A; Inductance:800Μh; Product Range:Cmx Series; Impedance:-; Automotive Qualification Standard:-; Svhc:No Svhc (15-Jan-2018) Rohs Compliant: Yes |Laird CMX1211Y801B-10