KYOCERA AVX TCJY227M006R0040
Cap Tant Solid 220uF 6.3V Y CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2mm) SMD 7343-20 0.04 Ohm 105°C T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX TCJY227M006R0040.
IHS
Datasheet13 pages3 years ago
Newark
element14 APAC
AVX
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.21.00.50
Introduction Date2013-08-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Panasonic6TPB220ML
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 220uF, 2917
Cap Tant Polymer 220uF 6.3VDC V CASE 20% (7.3 X 4.3 X 1.8mm) SMD 7343-19 0.04 Ohm 105C T/R
Cap Tant Solid 220uF 6.3V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.04 Ohm 105°C T/R
Cap Tant Solid 220uF 6.3V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.05 Ohm 105°C T/R
KYOCERA AVXTCJD227M006R0050
Cap Tant Solid 220uF 6.3V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.9mm) SMD 7343-31 0.05 Ohm 125°C T/R
KYOCERA AVXTPSD227M006R0050
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX TCJY227M006R0040 provided by its distributors.
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (solid Polymer), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 220uF, Surface Mount, 2917
2917 (7343Metric) TCJ 6.3V 220muF ±20% 0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
CAP, TANT, 220UF, 6.3V, CASE Y
TC 220uF 6,3V 20% Case Y 40mOhm
Capacitance:220Μf; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:6.3V; Product Range:tcj Series; Manufacturer Size Code:y; Esr:0.04Ohm; Length:7.3Mm; Width:4.3Mm; Height:2Mm; Operating Temperature Min:-55°C Rohs Compliant: Yes