KYOCERA AVX TAJD476K006R
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 6.3V, 10% +Tol, 10% -Tol, 47uF, Surface Mount, 2917
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX TAJD476K006R.
IHS
Datasheet4 pages17 years ago
DigiKey
RS (Formerly Allied Electronics)
Supply Chain
Country of OriginCzechia, El Salvador
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.21.00.50
Introduction Date2001-08-10
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX TAJD476K006R provided by its distributors.
Cap Tant Solid 47uF 6.3V D CASE 10%
CAPACITOR, 47UF, 6.3V, D CASE ; Capacitance:47uF; Series:TAJ; Capacitor dielectric type:Tantalum Electrolytic; Case style:D; Depth, external:2.9mm; Length / Height, external:7.30mm; SMD:1; Temp, op. max:125(degree C); Temp, op. RoHS Compliant: Yes