KYOCERA AVX SK045C335KAR
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 3.3uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX SK045C335KAR.
IHS
Datasheet2 pages4 years ago
Farnell
Newark
Future Electronics
element14
Inventory History
3 month trend:
-42.42%
CAD Models
Download KYOCERA AVX SK045C335KAR symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 3.3uF, Through Hole Mount, 3016
KYOCERA AVXSR505C335KAA
Cap Ceramic 3.3uF 50V X7R 10% Radial 5mm 125C Automotive AEC-Q200 Ammo
Cap Ceramic 3.3uF 50V X7R 10% Radial 5mm 125C Automotive Bulk
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 3.3uF, Through Hole Mount, 2216
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX SK045C335KAR provided by its distributors.
SK Series 10.2 x 10.2 mm 3.3 uF 50 V ±10% Tolerance X7R SMT Multilayer Capacitor
Radial CERAMIC CAPACITOR SK 50V 3.3muF ±10% X7R
CAPACITOR CERAMIC 3.3UF, 50V, X7R, RAD; Dielectric Characteristic:X7R; Capacitance:3.3µF; Capacitance Tolerance:± 10%; Voltage Rating:50V; Capacitor Mounting:Through Hole; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Lead Spacing:5.08mm