KYOCERA AVX LP0603A2442ANTR
LP0603 Series 60 MHz 0.3 dB 0603 (1608 Metric) Thin-Film RF/Microwave Filter
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX LP0603A2442ANTR.
IHS
Datasheet5 pages10 years ago
Future Electronics
Newark
_legacy Avnet
Mouser
Inventory History
3 month trend:
-50.00%
Supply Chain
Introduction Date2004-09-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2024-12-06
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX LP0603A2442ANTR provided by its distributors.
RF Filter Low Pass 2412MHz to 2472MHz 0.5dB 50Ohm SMD 4Pin 0603 T/R
0.3dB 2.442GHz 60MHz 0603 1.6mm*840¦Ìm*700¦Ìm
RF FILTER LOW PASS 2.442GHZ 0603
SMD Thin Film Low Pass Filters 2412-2472MHz
Low Pass Filter, 2442MHz, 4 Pin(s)
LOW PASS FILTER, 2472MHZ; Filter Type:Low Pass; Bandpass Insertion Loss Max:0.5dB; Attenuation @ Reject Band Min:25dB; Filter Case:0603; No. of Pins:2; Termination Type:SMD; Frequency Max:2472MHz; Frequency Min:2412MHz ;RoHS Compliant: Yes