KYOCERA AVX FFB36A0625K--
Film Capacitor, Polypropylene, 720V, 10% +Tol, 10% -Tol, 6.2uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX FFB36A0625K--.
Future Electronics
Datasheet4 pages4 years ago
Factory Futures
Inventory History
3 month trend:
-18.07%
CAD Models
Download KYOCERA AVX FFB36A0625K-- symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.25.00.70
Introduction Date2001-04-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
KYOCERA AVXFFB26J0565K--
Film Capacitor, Polypropylene, 525V, 10% +Tol, 10% -Tol, 5.6uF, Through Hole Mount
Film Capacitor, Polypropylene, 750V, 10% +Tol, 10% -Tol, 5.6uF, Through Hole Mount
Cap Film 6uF 900V PP 5% (32 X 21 X 31mm) Radial 27.5mm 0.01 Ohm 105C Automotive Bulk
Cap Film Suppression X2 5.6uF 630VDC/305VAC PP 10%( 31.5 X 22 X 36.5mm) Radial 27.5mm 110C Bulk
Cap Film 6.8uF 305VAC PP 10% 41.5 X 20 X 39.5mm RDL 37.5mm Bulk
Film Capacitor, Polypropylene, 900V, 5% +Tol, 5% -Tol, 6uF, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX FFB36A0625K-- provided by its distributors.
Cap Film 6.2uF 720V PP 10% (31.1 X 17.3 X 29.8mm) Radial 27.5mm 105C Bulk
Radial FILM CAPACITOR FFB 120V 6.2muF ±10% 1.224Lx0.681W 31.10mmx17.30mm
CAP FILM 6.2UF 10% 720VDC RADIAL
Film Capacitors 720volts 6.20uF 10%
6.2¦ÌF ¡À10% 27.5mm 720V 120V 31.1mm*17.3mm*29.8mm