KYOCERA AVX 1210GC102KAZ2A
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 2KV 1KpF X7R 1210 Tol +/-10% HV
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 1210GC102KAZ2A.
IHS
Datasheet5 pages2 years ago
Future Electronics
Newark
Inventory History
3 month trend:
+202%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2015-08-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 1210GC102KAZ2A provided by its distributors.
Cap Ceramic 0.001uF 2000V X7R 10% SMD 1210 125°C T/R
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 2000V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.001uF, Surface Mount, 1210
1210 ceramic capacitor 10% 1nF 2kV