KYOCERA AVX 0402YC181KAT2A
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 16V 180pF X7R 0402 10% Tol
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 0402YC181KAT2A.
Newark
Datasheet4 pages22 years ago
Datasheet1 page16 years ago
Inventory History
3 month trend:
-3.24%
CAD Models
Download KYOCERA AVX 0402YC181KAT2A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Symbol
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date1998-02-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupC0402C181K4RACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 16V 180pF X7R 0402 10%
KYOCERA AVX0201YC181KAT2A
0201 180 pF 16 V ±10 % Tolerance X7R Surface Mount Multilayer Ceramic Capacitor
KYOCERA AVX04025C181KAT2A
0402 180 pF 50 V ±10 % Tolerance X7R Surface Mount Multilayer Ceramic Capacitor
CAP CER 180PF 16V X7R 0201 / Cap Ceramic 180pF 16V X7R 10% Pad SMD 0201 125°C T/R
0402 180 pF 50 V ±10 % Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Yageo GroupC0603C181K4RACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 16V 180pF 0603 X7R 10%
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 0402YC181KAT2A provided by its distributors.
Cap Ceramic 180pF 16V X7R 10% SMD 0402 125°C Paper T/R
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 16V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.00018uF, Surface Mount, 0402
0402 (1005Metric) CERAMIC CAPACITOR ceramic capacitor 16V 180pF ±10% X7R
CAP CER 180PF 16V 10% X7R 0402
Ceramic Multilayer Capacitor; Capacitor Type:General Purpose; Capacitance:180pF; Capacitance Tolerance:± 10%; Voltage Rating:16VDC; Capacitor Dielectric Type:Multilayer Ceramic; Package/Case:0402; Termination Type:SMD ;RoHS Compliant: Yes