KYOCERA AVX 04023A271JAT2A
0402 270 pF 25 V ±5 % Tolerance C0G/NP0 SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 04023A271JAT2A.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Upverter
element14 APAC
Newark
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+83.30%
CAD Models
Download KYOCERA AVX 04023A271JAT2A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
Introduction Date2002-06-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Related Parts
0402 270 pF 25 V ±5% Tolerance C0G/NP0 Multilayer Ceramic Capacitor
0402 270 pF 50 V ±5% Tolerance C0G SMT Multilayer Ceramic Capacitor
CAP CER 270PF 50V C0G/NP0 0402 / 270 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
50V 270pF C0G 卤5% 0402 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
TAIYO YUDENUMK105CG271JV-F
Multilayer Ceramic Capacitors (Temperature compensating type), 50V, 270 pF, 0402, C0G/CG, RoHS
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 04023A271JAT2A provided by its distributors.
Cap Ceramic 270pF 25V C0G 5% SMD 0402 125°C Paper T/R
Cap Ceramic 270pF 25V C0G 5% Pad SMD 0402 125C T/R
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00027uF, Surface Mount, 0402
0402 (1005Metric) ceramic capacitor 25V 270pF ±5% C0G NP0
CAP, 270PF, 25V, 5%, C0G/NP0, 0402