Knowles 0603J0500181JAR
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00018uF, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Knowles 0603J0500181JAR.
IHS
Datasheet9 pages15 years ago
CAD Models
Download Knowles 0603J0500181JAR symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Symbol
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2009-07-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Knowles 0603J0500181JAR provided by its distributors.
CAP CER 180PF 50V C0G/NP0 0603