Kingbright L-7113GD-12V
Single Color LED, Green, Diffused, T-1 3/4, 5mm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Kingbright L-7113GD-12V.
IHS
Datasheet5 pages4 years ago
Datasheet3 pages21 years ago
TME
SOS electronic
Burklin Elektronik
Inventory History
3 month trend:
-29.04%
CAD Models
Download Kingbright L-7113GD-12V symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.40.20.00
Introduction Date2005-03-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Descriptions
Descriptions of Kingbright L-7113GD-12V provided by its distributors.
LED, THT, Ø 5 mm, green, 565 nm, 8 to 20 mcd, 30°, L-7113GD-12V
LED Uni-Color Green 565nm 2-Pin T-1 3/4 T/R
Kingbright LED, 5mm (T-1 3/4), 568 nm, 5 (Dia.) x 8.6mm
Kingbright L-7113GD-12V 5mm 12V Green LED