Yageo Group PME271Y510MR30
Cap Paper 0.01uF 1000VDC/250VAC 20% 18.5 X 5.2 X 10.5mm RDL 15.2mm Bulk
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group PME271Y510MR30.
IHS
Datasheet1 page1 year ago
Datasheet1 page1 year ago
Datasheet2 pages19 years ago
Farnell
element14 APAC
Electro Sonic
Newark
Inventory History
3 month trend:
-12.17%
CAD Models
Download Yageo Group PME271Y510MR30 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.25.00.10
Introduction Date2002-09-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Descriptions
Descriptions of Yageo Group PME271Y510MR30 provided by its distributors.
Paper Capacitor, Paper, 1000V, 20% +Tol, 20% -Tol, 0.01uF, Through Hole Mount
CAPACITOR, CLASS Y2, 0.01UF; Product Range:EVOX RIFA - PME271Y Series; Capacitance:0.01µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Dielectric Type:Paper (MP); Voltage Rating:1kV; Life Time @ Temperature:-; Capacitor Case Style:-; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Lead Spacing:15.2mm; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:100°C; Packaging:Each; SVHC:No SVHC (20-Jun-2013); Approval Bodies:CSA, DEMKO, EN, FI, IMQ, NEMKO, OVE, SEMKO, SEV, UL, VDE; Capacitor Application:Safety / Suppression; Capacitor Mounting:Through Hole; Climatic Category:40/100/56; Dissipation Factor:1.3%; External Depth:5.2mm; External Length / Height:10.5mm; External Width:18.5mm; Height:10.5mm; Insulation Resistance:12000Mohm; Lead Diameter:0.8mm; Lead Length:30mm; No. of Pins:2; Operating Temperature Range:-40°C to +100°C; Standard:UL94V-0; Suppression Class:Y2; Terminal Type:Radial Leaded; Tolerance +:20%; Tolerance -:20%; Voltage Rating V AC:250V; Voltage Rating V DC:1000V