Yageo Group FYD0H223ZF
FYD, Supercapacitors, Radial Pin, 0.022 F, -20/+80%, 5.5 VDC, Pin Leads, Lead Spacing = 5.08mm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group FYD0H223ZF.
IHS
Datasheet13 pages2 years ago
Farnell
Newark
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
-0.15%
CAD Models
Download Yageo Group FYD0H223ZF symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.29.00.40
Introduction Date2013-08-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Descriptions
Descriptions of Yageo Group FYD0H223ZF provided by its distributors.
Electric Double Layer Capacitor, 5.5V, 80% +Tol, 20% -Tol, 22000uF, Through Hole Mount
Cap 0.022F 5.5V -20% to 80% (11.5 X 8.5mm) Radial Cylindrical Can 5.08mm 70°C Bulk
Avnet Japan
Supercapacitor, EDLC, 22000 uF, 5.5 V, -20%, +80%, Radial Leaded
Highly Reliable Against Liquid Leakage Supercapacitors
22mF 5.5V -20%~80% 5.5V 220¦¸@ 1kHz 11.5mm*8.5mm
Super Capacitors | CAP 22MF -20% +80% 5.5V T/H
Ultra Capacitor, 22000uF, 5.5V
SUPERCAPACITOR, 0.022F, 5.5V, CAN;
Supercap, Edlc, 22000Uf, 5.5V, Radial; Capacitance:22000Μf; Voltage(Dc):5.5V; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Capacitance Tolerance:-20%, +80%; Lead Spacing:5.08Mm; Lifetime @ Temperature:1000 Hours @ 70°C; Esr:220Ohm Rohs Compliant: Yes |Kemet FYD0H223ZF