Yageo Group FA0H104ZF
FA, Supercapacitors, Radial Pin, 0.1 F, -20/+80%, 5.5 VDC, Pin Leads, Lead Spacing = 7.6mm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group FA0H104ZF.
IHS
Datasheet13 pages2 years ago
Newark
element14 APAC
Master Electronics
Inventory History
3 month trend:
+28.76%
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.29.00.40
Introduction Date2013-08-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Descriptions
Descriptions of Yageo Group FA0H104ZF provided by its distributors.
Electric Double Layer Capacitor, 5.5V, 80% +Tol, 20% -Tol, 100000uF, Through Hole Mount
Radial Can ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR FA 5.5V 100mF -20% +80% 0.846Dia 21.50mm
Highly Reliable Against Liquid Leakage Supercapacitors
100mF 5.5V -20%~80% 5.5V 8¦¸@ 1kHz 21.5mm*15.5mm
SUPERCAPACITOR, EDLC, 0.1F, 5.5V, RADIAL;
SUPERCAPACITOR, EDLC, 0.1F, 5.5V, RADIAL; Capacitance:0.1F; Voltage(DC):5.5V; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Capacitance Tolerance:-20%, +80%; Lead Spacing:7.6mm; Lifetime @ Temperature:1000 hours @ 70°C; ESR:8ohm RoHS Compliant: Yes