Yageo Group C410C180J1G5TA
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 100V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.000018uF, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C410C180J1G5TA.
IHS
Datasheet15 pages2 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
-0.79%
CAD Models
Download Yageo Group C410C180J1G5TA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.40
Introduction Date2006-05-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded 100V 18pF C0G 5% LS=2.54mm
Yageo GroupC315C180J1G5TA
Yageo GroupC315C180J2G5TA
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded 200V 18pF C0G 5% LS=2.54mm
Cap Ceramic 18pF 100V C0G 5% Radial 5mm 125C Bulk
Cap Ceramic 18pF 100V C0G 5% Radial 2.5mm 125C Automotive Bulk
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 100V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 1.8e-05uF, Through Hole Mount, 2010
Descriptions
Descriptions of Yageo Group C410C180J1G5TA provided by its distributors.
Cap Ceramic 18pF 100V C0G 5% Axial 125C Extreme Low ESR Bag
18pF ¡À5% C0G(NP0) 100V 4.32mm
18.0PF 100V 5% A COMM CONFORMAL-AXIAL
C410C180J1G5TA, YAGEO / KEMET ELECTRONICS
Capacitor Ceramic 18Pf 100V, C0G, 5%, Axial; Capacitance:18Pf; Voltage(Dc):100V; Capacitance Tolerance:± 5%; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Dielectric Characteristic:C0G/Np0; Lead Spacing:-; Product Range:Aximax, 400 Series Rohs Compliant: Yes |Kemet C410C180J1G5TA