Yageo Group C1206C222KCRACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 500V 2200pF X7R 1206 10%
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C1206C222KCRACTU.
Farnell
Datasheet24 pages2 years ago
Datasheet5 pages15 years ago
Datasheet5 pages16 years ago
Datasheet9 pages17 years ago
Datasheet7 pages20 years ago
Datasheet3 pages18 years ago
Datasheet3 pages18 years ago
Datasheet7 pages20 years ago
Datasheet1 page5 years ago
Datasheet22 pages7 years ago
Datasheet1 page8 years ago
Datasheet4 pages2 years ago
Datasheet19 pages14 years ago
Datasheet4 pages0 years ago
IHS
element14 APAC
Master Electronics
TME
Inventory History
3 month trend:
-40.20%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Supply Chain
Country of OriginMexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2008-11-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
1kV 2.2nF X7R ±10% 1206 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
KYOCERA AVX1206AC222KAT1A
Cap Ceramic 0.0022uF 1000V X7R 10% Pad SMD 1206 125C T/R
Samsung Electro-MechanicsCL31B222KIFNNNE
Yageo GroupC1206X222KDRACTU
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 1000V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0022uF, 1206
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 1000V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0022uF, Surface Mount, 3216M/1206
Descriptions
Descriptions of Yageo Group C1206C222KCRACTU provided by its distributors.
CAPACITOR SMD Multilayer Ceramic MLCC 1206 Case 2200pF ±10% 500Vdc X7R Dielectric -55°C~+125°C T/R
Avnet Japan
Ceramic Capacitor, Non-polarized, Multilayer, Ceramic, 500V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0022uF, Surface Mount, 1206
CAPACITOR;CERAMIC;CAP;2200PF;TOL 10%;SMT;VOL-RTG 500V;HIGH VOLTAGE;X7R
SMD MLC Capac. 2,2nF 500V 10% X7R 1206
1206 (3216Metric) SMD Comm X7R HV 500V 2200pF ±10% X7R