Knowles QSCP251Q560J1GV001T
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 250V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 5.6e-05uF, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Knowles QSCP251Q560J1GV001T.
3 month trend:
-51.22%
Supply Chain
Country of OriginUSA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2022-02-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Descriptions
Descriptions of Knowles QSCP251Q560J1GV001T provided by its distributors.
Capacitors High-Q Mlc S-Series, 0603, Hi-Q Np0/C0G, 250V, 56Pf±5%, Ni/Sn (Rohs), 7" Reel Paper Tape Rohs Compliant: Yes |Johanson Technology QSCP251Q560J1GV001T
CAP CER 56PF 250V C0G/NP0 0603
56pF ¡À5% C0G(NP0) 250V 0603 1.57mm*810¦Ìm
HI-Q MLCC 0603,56PF,+/-5PERCENTAGE;