Knowles QSCP251Q1R0B1GV001T
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 250V, 10% +Tol, 10% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 1e-06uF, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Knowles QSCP251Q1R0B1GV001T.
IHS
Datasheet1 page1 year ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
-14.40%
Descriptions
Descriptions of Knowles QSCP251Q1R0B1GV001T provided by its distributors.
High-Q Multilayer Ceramic Capacitor
Capacitors High-Q MLC S-Series, 0603, Hi-Q NP0/C0G, 250V, 1.0pF±0.1pF, Ni/Sn (RoHS), 7" Reel Paper Tape
0603 MLCC 1.0pF 250V +/-0.1pF HI-Q NPO
CAPACITOR RF CERAMIC 1PF 250V 0.1pF, C0G, FULL REEL; Capacitance:1pF; Voltage Rating:250V; Product Range:S Series; Capacitance Tolerance:± 0.1pF; Operating Temperature Max:125°C; Capacitor Case Style:0603 [1608 Metric]; Series Name:SRoHS Compliant: Yes