Knowles QSCP251Q101G1GV001T
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 250V, 2% +Tol, 2% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.0001uF, Surface Mount, 0603
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Knowles QSCP251Q101G1GV001T.
IHS
Datasheet1 page1 year ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
-99.56%
Supply Chain
Country of OriginUSA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2022-02-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Knowles QSCP251Q101G1GV001T provided by its distributors.
Capacitors High-Q MLC S-Series, 0603, Hi-Q NP0/C0G, 250.0V, 100.00pF±2%, Ni/Sn (RoHS), 7" Reel Paper Tape
CAP CER 100PF 250V C0G/NP0 0603
100pF ¡À2% C0G(NP0) 250V 0603 1.57mm*810¦Ìm
HI-Q MLCC 0603,100PF,+/-2PERCENTAGE;
CAPACITOR RF CERAMIC 100PF 250V 2%, C0G, FULL REEL; Capacitance:100pF; Voltage Rating:250V; Product Range:S Series; Capacitance Tolerance:± 2%; Operating Temperature Max:125°C; Capacitor Case Style:0603 [1608 Metric]; Series Name:S RoHS Compliant: Yes