Bourns - J.W. Miller PM127SH-7R6N
General Purpose Inductor, 7.6uH, 40%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 4747
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns - J.W. Miller PM127SH-7R6N.
IHS
Datasheet1 page20 years ago
Newark
DigiKey
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date1998-12-08
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Bourns - J.W. Miller PM127SH-7R6N provided by its distributors.
FIXED IND 7.6UH 5.9A 20 MOHM SMD
-20%~+40% SMD,12.5x12.5mm Power Inductors ROHS
Power Inductor; Inductor Type:Power; Series:PM127SH; Inductance:7.6µH; Inductance Tolerance:+40, -20%; DC Resistance Max:0.02ohm; DC Current Rating:5.9A; Package/Case:PCB Surface Mount; Core Material:Ferrite; Current Rating:5.9A ;RoHS Compliant: No