ITT / Cannon ZDA26P1AKN-146
Conn High Density D-Sub PIN 26 POS 2.29mm Solder RA Thru-Hole 26 Terminal 1 Port
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for ITT / Cannon ZDA26P1AKN-146.
IHS
Datasheet1 page18 years ago
Newark
Farnell
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of ITT / Cannon ZDA26P1AKN-146 provided by its distributors.
D Subminiature Connector, 26 Contact(s), Male, 0.09 inch Pitch, Solder Terminal, Plug
CONN D-SUB HD PLUG 26P R/A SLDR
CONNECTOR, 90 PCB, PLUG, 26 WAY
CONNECTOR, 90 PCB, PLUG, 26 WAY; Connector Type:High Density D Sub; No. of Contacts:26; D Sub Shell Size:DA; Connector Body Material:Metal; Gender:Plug; Contact Termination:Solder; No. of Mating Cycles:50; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Connector Shell Size:A; Connector Type:D Sub, High Density; Contact Material:Brass; Contact Plating:Gold; Contact Resistance:20mohm; Current Rating:2A; Flammability Rating:UL94V-0; Insulation Resistance:5000Mohm; Insulator Material:Glass Filled Thermoplastic; Material:Steel; No. of Ways:26; Operating Temperature Max:105°C; Operating Temperature Min:-55°C; Termination Method:Solder; Withstand Voltage:1000V