ITT / Cannon KPT06A20-24P
Conn MIL-C-26482 Circular PIN 24 POS Solder ST Cable Mount 24 Terminal 1 Port
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for ITT / Cannon KPT06A20-24P.
IHS
Datasheet1 page6 years ago
Newark
Electro Sonic
Farnell
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-31.97%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8536.69.40.20
Introduction Date2014-09-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Amphenol IndustrialPT06A-20-24P
Amphenol IndustrialPT05A-20-24P
Conn MIL-C-26482 Circular PIN 24 POS Solder ST Box Mount 24 Terminal 1 Port
ITT / CannonKPT06B20-24S
Conn MIL-C-26482 Circular SKT 24 POS Solder ST Cable Mount 24 Terminal 1 Port
ITT / CannonKPT01A20-24P
ITT / CannonKPT06B20-24P
Amphenol IndustrialPT06E-14-18P(SR)
Conn MIL-C-26482 Circular PIN 18 POS Solder ST Cable Mount 18 Terminal 1 Port
Descriptions
Descriptions of ITT / Cannon KPT06A20-24P provided by its distributors.
MIL Series Connector, 24 Contact(s), Aluminum Alloy, Male, Solder Terminal, Plug
CIRCULAR CONNECTOR, COMMERCIAL, STRAIGHT PLUG, PIN 20, SOLDER CUP, KPT SERIES
Circular Connector Plug Size 20, 24 Position, Cable; Rango De Producto:Mil-C-26482 Series I (Vg95328); Género:Macho; Núm. De Contactos:24; Contacto, Género:Pin; Tipo De Terminación Del Contacto:Soldable; Contacto, Material:Cobre |Itt Cannon KPT06A20-24P