ISSI IS61DDB41M18A-250M3L
SRAM Chip Sync Single 1.8V 18M-Bit 1M x 18 0.45ns 165-Pin LFBGA
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for ISSI IS61DDB41M18A-250M3L.
IHS
Datasheet32 pages11 years ago
CAD Models
Download ISSI IS61DDB41M18A-250M3L symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
CY7C1314KV18 Series 18 Mb (512 K x 36) 1.9 V 250 MHz SMT SRAM - FBGA-165
SRAM Chip Sync Dual 1.8V 18M-bit 1M x 18 0.45ns 165-Pin FBGA Tray
SRAM Chip Sync Single 1.8V 18M-Bit 1M x 18 165-Pin FBGA
Descriptions
Descriptions of ISSI IS61DDB41M18A-250M3L provided by its distributors.
Synchronous Active 3-STATE BOTTOM ic memory 0C~70C TA 1.71V 18Mb 500mA