Infineon TZ240N36KOFHPSA1
50 mm Single Thyristor Module with 3600 V in pressure contact technology, BG-PB501-1, RoHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon TZ240N36KOFHPSA1.
IHS
Datasheet13 pages22 years ago
Inventory History
3 month trend:
-100%
CAD Models
Download Infineon TZ240N36KOFHPSA1 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.30.00.80
Introduction Date1999-05-31
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Descriptions
Descriptions of Infineon TZ240N36KOFHPSA1 provided by its distributors.
Infineon SCT
Infineon TZ240N36KOFHPSA1, Thyristor Trigger Module 3600V, 240A 250A 700A
TZ240N SCR Module 3600 V 700 A Single Chassis Mount Thyristor Module
Single Thyristor 50 mm Power Block 3600 V, 240 A module for phase control in pressure contact technology using an isolated copper base plate.
Thyristor Module, 3.6Kv, 700A, Panel; Scr Module Type:Single Scr; Peak Repetitive Off State Voltage:3.6Kv; Gate Trigger Current Max:250Ma; Average Forward Current:446A; On State Rms Current:700A; Gate Trigger Voltage Max:1.5V Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies TZ240N36KOFHPSA1